Loader

Üretimler

Roll Form Sistemleri

Roll Form Sistemleri

Roll form makinesi; levha halindeki sacın istenilen forma getirebilmesini rulo halindeki kalıplarla sağlayan, formlama esnasında kademeli olarak adım adım saca form veren kapalı ve açık profil üretimi için kullanılan ve profil uzunluğunun abkantlardaki gibi sınırlandırılmadığı seri imalat makineleridir.

M profil, J profil, U profil ve alçı köşebent gibi profillerin seri üretimini sağlarlar.

Roll form makineleri; rulo açıcı ve servo sürücü ile birlikte hat halinde çalışır. Hatta yer alan tüm sistemler ihtiyaçlar dahilinde seçilir. Örneğin rulo açıcılar yükün türü ve ağırlığına göre hidrolik ve mekanik rulo açıcı olarak ikiye ayrılır. 4 tona kadar olan ağırlıklarda mekanik rulo açılar tercih edilirken daha yüksek ağırlıklarda hidrolik rulo açıcılar tercih edilir.  Rulo açıcının açımını yaptığı sac, sürücü vasıtasıyla roll forma iletilir ve üretim süreci bu şekilde devam eder. Gerekli durumlarda sürücü doğrultmalı veya kasasız gibi farklı türlerde seçilebilir.

Roll Form’un Avantajları

 • İş gücünden tasarruf sağlar.
 • Hem üretim kalitesini hem de üretim hızını arttırır.
 • Düşük maliyet ve aynı kalitede ürün üretme imkanı tanır.
 • Yüksek üretim hacmine ulaşmanıza yardımcı olur.
 • Üretilen parçaların boyları eşit olur.
 • Böylece parçaların montajları problem oluşturmadan yapılır.
 • Rollform istenilen kesitte en dar toleranslarda dahi aynı ölçüde üretim yapılmasını sağlar.

M Profil, J Profil, U Profil ve Alçı Köşebent Üretimi ve İçin İdeal Tercih

 

M Profil Roll Form Makinesi

Rulo açıcı, sürücü, pres ve rollform’dan oluşan rollfom hatları ile m profilj profil ve u profil gibi kablo kanalları ve alçı köşebent gibi ürünlerin üretimini gerçekleştirebilirsiniz. Ürün kalitenizi standartlaştırmanıza imkan sağlayan Osel sistemleri ile üretim verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

 

Alçı Köşebent Üretim Hattı

Alçı köşebent imalat makinesi genellikle iç mekan projelerinde tercih edilmektedir. Daha çok beton ve tuğla gibi zeminlerde keskin köşelerin oluşturulabilmesi için uygulanmaktadır. Alçı sıva köşe profili olarak da karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak alüminyum malzemeden yapılmış olmaları tercih edilenler arasındadır. Alçı köşebent roll form makineleri delikli yapıları sayesinde duvar, alçı duvar ve asma tavan uygulamalarında dayanıklılık oluşturmaktadır. Aynı zamanda estetik bir görünüm sağlaması ve darbelere karşı dayanıklı olması da avantajlarından biridir.

Eğer alçı köşebent kullanacaksanız düz ve nemden uzak ortamlarda koruma sağlamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ürünün üzerine yük düşmesi de hasara neden olacağından olası kazalara karşın önleminizi almalısınız.

 

M Profil Roll Form Makinesi

Roll form makinelerinin üretimi sürecinde farklı profil modellerine sahip birçok makine üretimi söz konusudur. Bu profillerin başında ise M profil üretim makinesi gelmektedir. Bu makinalar rulo açıcı, sürücü, roll form ve uçar makastan oluşmaktadır. Bazı durumlarda abkant sistemler de kullanılabilmektedir. Ancak çok fazla prosesin bulunduğu m profil ürünlerde abkant kullanımı önerilmemektedir. M profil makinalar dışında ayrıca u profil imalat makineleri da en çok kullanılan ürünler arasında yer almaktadır.

 

J Profil Roll Form Makinası

Roll form makinalarının çeşitlerinden bir diğeri ise j profil üretimi sağlayan makinelerdir. Genellikle J profiller ana taşıyıcı L ankrajların üzerine yatay şekilde iskeletin oluşturulmasında kullanılmaktadır. Aynı zamanda 1,00 mm galvaniz sacdan yapılmaktadır. Trapez vidalar marifeti ile montajı gerçekleştirilmektedir. Ayrıca M profillerinin dikeyde taşınmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra J profillerin montajı trapez vidalar marifeti ile gerçekleştirilebilmektedir. Ancak dikey uygulamalar için çok fazla tercih edilmemektedir.

 

Makara Malzemesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • CAD programlarıroll form makinelerinin tasarımında kullanılmalıdır. Böylece basit şekilden karmaşık şekle kadar tüm parçaların tasarımı profesyonel şekilde yapılabilir.
 • Profil kesitini sağlayan kalıp tasarımları CAD programları ile tasarlanmalıdır.
 • Üretilecek olan profilin sac kalitesi ve kalınlığına göre geri esneme katsayıları göz önünde bulundurularak kalıp malzemesi seçimi yapılmalıdır.
 • Kalıp malzemelerinin ısıl işlem türleri üretilecek olan profilin kalınlıklarına göre değişkenlik gösterebilir.
 •  

Roll Form Makinesi Kullanılan Sektörler

Roll form makinası geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle de inşaat sektörü başta olmak üzere birçok farklı sektörde yerini almaktadır. Seri üretim konusunda oldukça başarılı üretim sağlayan Roll form makineleri ayrıca otomotiv sektöründe parça üretiminde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda mobilya aksesuarlarının üretiminde veya beyaz eşya alanlarında da Roll form makinasının kullanıldığını görebilmeniz mümkündür.

Genel anlamda geniş bir sektör ihtiyacını karşılayan roll form makinaları elektrik ve savunma sanayisinde de karşımıza çıkmaktadır. Her bakımdan bu makineler üretimde zaman tasarrufu ve kaliteyi sağlamaktadır. Üstelik profil boru üretiminde de sıklıkla kullanılan makineler arasında yer almaktadır.

 • İnşaat
 • Otomotiv,
 • Mobilya Aksesuar
 • Beyaz Eşya
 • Elektrik
 • Savunma Sanayi
 • Profil Boru Üretimi

 

Roll Form Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Roll formun kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biri işe uygun doğru yöntemin belirlenmesidir. Bu sebeple doğru yöntemi belirleyecek uzman kadroları bünyesinde barındıran firmalar ile çalışmak önemlidir.

Roll form makinelerinin tasarım aşaması üretilecek olan profilin kalitesini doğrudan etkilediği için bu konuda uzman kadrolar ile tasarlanıyor olması önemlidir.

Tasarım aşamasından imalata kadar işin gereklerini yerine getirebilecek otomasyon ekipmanı, makine ekipman, kalıp malzemesi seçimi konusunda deneyimli bir firma ile çalışmak makine kalitesi için önemlidir.